Cha-Cha

Cha-Cha

Cha-Cha-Cha Dans Dersı

Cha-Cha-Cha Dansı

, Latin Amerika da Küba asıllı olarak kabul edilen bir dans çeşididir.
Genel kanı olarak Mambo ve Rumba danslarının birleşiminden oluştuğu düşünülür. Diğer danslarla kıyaslamış olduğunuzda öğrenimi daha kolaydır. Çünkü figürleri gayet basit ve gösterişten uzaktır. Yapısı gereği küçük alanlarda rahatlıkla yapılabilir bir dans Cha Cha Cha. Bu dansın diğer Latin Amerika danslarından farkı, asalet, şehvet ve ihtiras yerine; mutluluk içeren, cıvıl cıvıl ve muzır yani yaramaz bir dans çeşididir.
İlk olarak 1950 yıllarında Küba’da ortaya çıkmıştır. Yapısı gereği, yani hareketli ve sevinç içeren bir dans olmasından dolayı çok çabuk yayılmıştır. Kısa süre de dans yarışmalarında dans çeşidi olarak kabul edilmiştir. Günümüz de ismi zaman zaman kısaltılarak sadece Cha Cha olarak isimlendirilebiliyor.

Cha Cha Cha

kendine has bir müzik tarzı da gerektiriyor. Cha Cha Cha müziği ilk defa 1953 yılında, Küba asıllı bir müzisyen olan Enrique Jorrin sayesinde bu gün hayatımızda. Bu, dans türünün çıkış noktasını tetiklemiştir. Müzik türü olarak yine neşeli ve sert ritimleri olan ezgilere sahiptir. Müzik de ki her sert vuruş dans da ki belirli figürlere denk gelir. Sözlerin pek önemi olmadığından sözleri anlamsızlık ve tutarsızlık taşıyabilir.
Peki bu dansları nasıl öğrenebilirsiniz? Öncelikle Dünya’nın her yerinde kabul görülmüş olan bir dans türüdür Cha Cha Cha. Her yerde olduğu gibi ülkemizde de Latin Danslarının meraklıları oldukça fazladır. Bu saye de hem dünyaca ünlü dans hocaları gelir Türkiye’ye hem de Türk dans hocaları artık dünya ünlü olma yolunda oldukça başarılıdır. Uluslararası Latin Dansları olarak nitelendirilen tüm dans kurslarında öğrenilebilir. Diğer Latin Danslarına oranla öğrenmesi oldukça kolaydır. Öncelikle başlayanlara yavaş tempoda ki danslar öğretilir. Dans okulları genelde cha cha cha dansını öğretirken diğer danslara da olan yatkınlığından farklı danslara geçmeniz konusunda rahatlık sağlar. Partner seçimi dans için oldukça önemlidir. Çünkü performanslar birbirini çok etkiler. İyi Cha Cha Cha yapan birini keskin hareketlerinden, ani dönüşlerinden ve kıvraklığından anlayabilirsiniz. Yapımı kolay olsa da ustalaşması oldukça zor bir dans türüdür. Aşırı emek ve fiziksel yeterlilik gerektirir.