Merengue

Merengue

Merengue dansı

1850 yılında Dominik Cumhuriyetinde doğmuş olan bir Latin grubu dans türüdür.
Merengue adını yumurtanın akı ile şekerden yapılan bir şekerlemeden almıştır.
Kısa ve eşsiz ritimleriyle, köpüklü ve parlak karakteriyle şekerlemeye benzetilmiştir.Öğrenmesi oldukça kolay olan

Merengue dansı

çiftler arasında ya da gruplar halinde yapıldığında oldukça eğlencelidir.
Salsa dansından etkilendiği söylenen dans türü, Dominik Cumhuriyetinin yerel dansı olmasının yanı sıra,
Haiti’nin danslarından da etkilendiği söylenmektedir. Haiti’de benzer bir dansa da Merengue denir.

Merengue

Dansının ortaya çıkışıyla ilgili farklı söylentiler ortaya atılmıştır. Bazı söylentilere göre Merengue dansı, zincire vurulmuş kölelerin hareket etme çabası içerisinde ortaya çıkan figürlerin dansa aktarılmasıdır. Başka bir söylentiye göre ise, Dominik Cumhuriyetinde gerçekleşen bir devrimde bacağından vurulan bir eylemcinin, kahraman olarak ilan edilmesi ve eve dönüşünde bu kahramanı savunanların yaptıkları hareketlerin dansa dönüştürülmesi ile Bu dans ortaya çıkmıştır.
19.yüzyılın ortalarında popüler hale gelen Merengue, teknik olarak oldukça basittir. Diğer dans türlerinden de esinlenen Merengue dansında, kalçalar ve ayaklar oldukça önemlidir.
Hareketli ve eğlenceli olan Merengue, geniş figürler barındırır. Ayaklar yerden çok az kaldırılır ve adım atar gibi yerinde sayılır. Bir sağ ayak bir sol ayak olacak şekilde atılan adımlara, kol hareketleri ile kalça hareketleri eklenerek eğlenceli hale getirilir. Yani adımı, en basit dans türüdür. Merengue dansının müziklerinde tekrarlanan ritimlerde, süreklilik ve hız bulunmaktadır. Merengue, özünde eşli olmamasına rağmen sosyal amaçla yapılan bir dans olduğundan, zamanla eşli hale getirilmiş hatta bir çember şeklinde gruplar halinde yapılmıştır.

Merengue

Önceleri burjuvazi tarafından aşağılanmış olsa da, diktatör Rafael Trujillo bu dansı ulusal dans ilan ettikten sonra benimsenmiştir. Son zamanlarda müziği Porto Rikolu müzisyenler tarafından icra edilmektedir. Günümüzde birçok dans okulunda verilen eğitimler ile kolayca öğrenilen , birçok ülkede popülerliğini korumaktadır. Verilen dans kursları ile yaygınlaştırılan dans türünü izlemek de oldukça eğlencelidir. Sosyal Latin dersi verilen kurslarda rahatça öğrenilebilir. Birçok ülkede dansa olan ilgi oldukça fazla olmasına rağmen ülkemizde çok fazla gelişememiştir.