Modern Dans

Modern Dans

Modern dans

ilk olarak 1930’lu yıllarda yani 2. Dünya Savaşı sıralarında ortaya çıkmıştır. Çıkmış olduğu ülke Amerika ve Almanya’dır. İki farklı ülkede birbirini etkileyerek büyüdüğünden sadece bir ülkeye mal etmek yanlış olacaktır.

Modern dans

öncelikle protesto amaçlı çıkmıştır. Balenin dans adımlarına, kurallar bütününe tepki olarak çıkmıştır. Hemen hemen her müzikle yapılır, her danstan etkilenmiştir. Çok farklı boyutlara taşınabilir belirli kuralları yoktur. O yüzden bir tango gibi gecesi yapılıp herkes tarafından oynanacak bir dans türü değildir. Dansın amacı, insan vücudunun duruş şeklinden esinlenip bu duruşa uygun figürleri yapmaktır. Zaten dans kurslarına gitmiş olduğunuz zaman ilk başta kendi vücudunuzu tanımayı öğretirler bu dans için. Kendi vücudunu tanıyan insan duygularını bedenini kullanarak figürleri ile anlatmaya çalışır.
Modern dansın ilham kaynağı insandır. Her sanat dalından etkilenir modern dans. Görsel sanatlar ağırlıkta olmak üzere her olgu dansa konu olabilir. Bir tablonun fırça darbelerinden etkilenen biri bunu vücudunu kullanarak anlatmaya çalışması dansın doğal halidir. Modern dans sadece sanattan değil hayata dair tüm olgulardan etkilenir. Yaşanılan bir olay, duyulan güzel bir anı üzerinden yola çıkarak insanın zihninde uyandırdığı tüm duyguyu müzik ve figürlerle yansıtmaya çalışır izleyenlerine. Modern dansta sanatı birbirinden ayırmak haksızlık olarak kabul edilir. Tüm sanatlara aynı gözle bakma felsefesi vardır. Hatta felsefi anlayışına göre Hayata ve Dünyaya ait her olgu bir sanat eseridir ve dansla buluşturulmalı dır.
Herkes modern dans yapabilir mi? Modern dans yapmanın tek kriteri vardır, o da dansı yapmak istemektir. İstediği zaman herkes bu dansı yapabilir. Modern dans, bir kendini bulma çabası olduğu için kimsenin bundan mahrum kalınması istenmez. Bir Dans okuluna gitmiş olduğunuz zaman öncelikle belirli esneklik, kıvraklık ve forma girme gibi egzersizler yaptırılır. Kişi egzersizleri yaparken vücudunu tanıması da öğretilmeye çalışılır. Daha sonra geriye sadece hissettiğiniz duyguları adımlarınıza, müziğinize, vücut sal ifadenize uydurmak ve onu karşı tarafa hissettirmek kalır. Yani dansının yanında bir kültür ve yaşayış biçimi olarak da özetlenebilecek bir dans türüdür.