Oryantal-Dans-Kursu

Oryantal-Dans-Kursu

Oryantal Dans Kursu

Oryantal dansını bilmeyen bir Türk var mıdır bilemeyiz.
Ancak ülkemizde en sevilen danslardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oryantalin açılımı göbek dansı şeklindedir ve hem erkekler hem de bayanlar tarafından yapılabilmektedir. Oryantal dansını icra eden bayanlara dansöz, erkeklere ise dansör denir. Genel olarak bayanlardan izlemeye alışkın olduğumuz bu dansa gönül vermiş olan erkekler tarafından da icra edilebilmektedir. Dansör unvanı ile sergilenen bu dans erkeklerinde kıvraklığa sahip olabileceğini ortaya koymaktadır.

Oryantal dansın

müziklerinde Arap ezgilerine sıkça rastlayabiliriz. Kültürlerimizde ki yakınlık müziği sevmemizi dolayısı ile hareketler ile çok daha uyumlu olmamızı sağlar. Türkiye de oryantal denildiğinde bizden bir dans olduğu ve bize ait olduğu olgusu yer almaktadır. Aslında çok da haksız değiliz çünkü bizim milli danslarımızdan biri gibidir.
Oryantal dansta en önemli şeylerden biri her zaman için ritmidir. Ritmlere ayak uydurmak en dikkat edilmesi gereken olayıdır. İnsanlar oryantal dansını icra eden birini gördüklerinde onu ölçmek adına müzik ile uyumuna bakarlar. Eğer ki bunu yakalaya biliyorsanız ve müziğin son saniyesine kadar devam ettirebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.
Türk halkının oryantale düşkün olması zaten bilinen bir durumdur. Ancak Beyonce gibi dünyaca ünlü şarkıcılar bile zaman zaman sahnelerinde bu dansa yer vermektedirler. Ayrıca bir çok dünya ülkesinde satış rekorları kıran parçaların içerisinde oryantal esintilere rastlayabilirsiniz.
Türkiye’de ki

oryantal dans kurslarında

eğitim alanların bir kısmını yabancı ülkeden gelen misafirler oluşturmaktadır. Yani hızla evrensel bir dans olma yönünde adımlar atmaktadır. Özellikle İstanbul oryantal dans kursları yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. İnsanlar bu dansı tam anlamıyla öğrenebilmek için azimlerini eğitmenlerin teknikleri ile birleştirmeyi tercih ediyorlar. Kolay bir dans olmadığını da belirtmekle beraber yorucu bir süreç alacağını da belirtmek gerekir.
Oryantal Dans Kursu ülkemizde en bilinen sanatçıları Nesrin Topkapı,Tanyeli,Bu dansa başlamamış ama başlamayı çok isteyenlere bir tavsiye; sevdiğiniz profesyonel dansöz ve dansözler bir eğitim sonrası bu başarıyı yakalamışlardır. Sizlerde bir oryantal dans kursuna gidip eğitim almanız dahilinde en az onlar kadar başarılı olabilirsiniz.