Oryantal nedir?

Oryantal, Ortadoğu ülkelerinden başlayıp, Balkanlara kadar uzanan, yer yer Kuzey Afrika’da da kendine yer bulan ve oldukça geniş bir coğrafyada sevilen dans türüdür. İcra edildiği bölgeye göre Çiftetelli, göbek dansı gibi değişik isimlerle de adlandırılabilir. Köken olarak 2 bin yıldan fazla bir zaman dilimini içine almakta olup, çok tanrılı dinler döneminden izler barındırır. Mitolojideki kadın bereket tanrıçalarına atıfta bulunan oryantal dansı, kadın enerjisini, evrenin dişi enerjisini temsil eder.

Oryantal Dansı Nasıl Yapılır?

Oryantal dansında figürler, bel, kalça ve omuz hareketleri ağırlıklıdır. Daha çok vücudun kıvraklığını, esnekliğini ön plana çıkartan hareketler yapılır. El ve ayak bilekleri de sıklıkla dansa dahil olur. Kendine has ezgilerle icra edilen bu dansta hareketler doğrudan müziğin ritmi ile uyumlu olmalıdır.

Kimler oryantal yapabilir?

Dileyen herkes oryantal öğrenebilir. Bunun için herhangi bir yaş, cinsiyet, statü ayrımı bulunmamaktadır. Daha çok kadınlara yönelik bir eğitim gibi görünse de erkekler de isterlerse eğitim alıp vücutlarını geliştirdikten sonra oryantal yapabilirler. Erkek oryantal dansçıları ve eğitmenleri zannedilenden daha yaygındır.

Oryantal bana ne gibi faydalar sağlar?

Her şeyden önce fit bir görünüme kavuşmanızı ya da var olan görünümünüzü korumanıza yardımcı olur. Bel ve kalça hareketleri ağırlıklı olduğundan bu bölgelerde gözle görülür bir incelme, kalçalarda sıkılaşma ve dikleşme gözlemlenir. Üst bacak kasları gelişir. Duruş dikleşir ve silüetiniz güzelleşir. Bunların haricinde yeni bir çevre edinmeniz kolaylaşır. Kurslar aracılığı ile standart çevrenizin dışına çıkabilirsiniz.

Ne kadar sürede öğrenirim?

Hiç dans etmemiş bireyler için konuşmak gerekirse, 3 ay gibi bir süreyi gözden çıkarmanız gerekebilir. Çünkü dans kas hafızası işidir. Düzenli tekrarla birlikte ortalama 3 ayda akıcı hareketler elde etmek mümkündür.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status