POLE DANS (DİREK DANSI)

Pole Dans, veya daha bilindik ismi ile Direk Dansı; güç, esneklik, zarafet, koordinasyon ve esnekliği olağanüstü biçimde harmanlamayı başaran, ışık ve müzik desteğiyle de tam bir görsel şölen meydana getiren dans türüdür. Pole Dans denildiğinde akıllara üçüncü sınıf Amerikan filmlerindeki striptiz gösterileri gelse de, zaman içerisinde bu algı yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır.

Pole Dans Tarihçesi

Uzak Doğu’da, 11-12. Yüzyıllarda ortaya çıkan Pole Dans, çıkış itibariyle bir güç gösterisi niteliği taşımakta idi. Hem kadınlar hem de erkekler (ki ağırlıkla erkekler) dayanıklılıklarını ispatlayabilmek adına kol ve bacakları ile direklere tutunarak, çeşitli figürler sergilerlerdi. İlerleyen zamanlarda Hindistan’da sadece bacakları ile direklere tutunan göstericiler görmek de mümkün. Ortaya çıkışından birkaç asır sonra Avrupa’ya yayılan Pole Dans, halter, boks gibi kol gücü gerektiren sporlarla uğraşan bireylerin, dayanıklılıklarını arttırmak adına egzersiz olarak yaptırılmaktaydı. 1920’li yıllarda Kanada’da seksi gösteriler ile birleştirilen Pole Dans, daha sonra kıtada erotik çağrışımları da beraberinde getiren bir hal aldı. Striptiz gösterilerinde kullanılmaya başlaması, insanların bu spora da mesafeli yaklaşmasına neden oldu. Günümüzde Pole Dans’ın birçok çeşidini görmek mümkün. Bunların başlıcaları şu şekildedir; sportif, sanatsal ve seksi.

Eğitim Şart!

Pole Dansa olan ilgi oldukça yüksek olsa da, evde amatör şartlarda yapılacak bir dans türü olmadığını belirtmemiz gerekir. Yüzme öğrenmeden okyanusun ortasında kalmak gibi, başlıca hareketleri öğrenmeden Pole Dans’a başlamaya çalışmak da ciddi sorunlara, yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olabilir. Görünüşte çok eğlenceli olduğu için, ne kadar zor bir dans olduğu fark edilmemektedir. Örneğin, yeni başlayanlar baş aşağı dönmek için çok istekli olabiliyorlar. Bu özellikle de baş ve omurga için çok tehlikeli olabilir. Bu uyarılarımız adayları korkutmak için değil, daha ziyade yavaş yavaş ilerleyen bir eğitim yoluyla bu dansı öğrenmenin doğruluğuna dikkat çekmek içindir. En azından haftada bir gün, profesyonel bir hoca gözetiminde öğrenildiği zaman, kurs bittikten sonra kendi kendinizi geliştirebilir, yeni hareketler öğrenebilirsiniz.

Kimler Pole Dans yapabilir?

Tıpkı diğer dans türleri gibi, Pole Dansı da herkes öğrenebilir. Profesyonel bir dansçı olmak ve bunu meslek olarak icra etmek niyetindeyseniz, belli başlı fiziksel kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında zayıflamak, vücudunu şekillendirmek, kas kütlesini ve dayanıklılığını arttırmak, özel hayatına katkı sağlamak isteyen herkes Pole Dans eğitimlerine katılabilir. Haftada 1 saatlik Pole dans eğitimi bile en az 1000 kalori yakmanıza neden olacaktır. Bu nedenle Latin Danslarından sonra kadınların öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Pole Dans için herhangi bir cinsiyet kriteri de yoktur. Dünya geneline bakıldığında, en az kadınlar kadar (ki bazı ülkelerde daha fazla) erkek Pole Dansçısı görmek mümkün.