TWERK Ne demektir?

Twerk sözcüğü: İngilizce TWİST (bükülme, kıvrım, kıvırma) ve JERK (sarsıntı, ani hareket) sözcüklerinin sentezinden oluşur.

1990’lı yılların başlarında Güney Afrika’da ortaya çıkan bir akım olup, 2000’li yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır. Daha çok hiphop kliplerinde ünlü sanatçılar tarafından sergilenen Twerk dansı, kelime anlamı olarak sallamak, yuvarlamak gibi anlamlara gelse de, günümüzde doğrudan “seksi dans” olarak adlandırılmaktadır. Nicky Minaj, Rihanna gibi ünlüler sayesinde kısa sürede popüler olan bu yeni akım, Türkiye’de de oldukça popüler durumda. Hatta İstanbul’da twerk kurslarında yer bulmak zaman zaman imkansız bile olabiliyor.

Twerk dansı İstanbul’da Taksim Dans Kursu’nda uzman eğitmenler tarafından profesyonel olarak öğretilmektedir.Twerk nasıl yapılır?

Twerk Dansı, kalçanın ritmik bir şekilde hareket ettirilmesine dayalıdır. Müzikle uyumlu olarak bel ve kalçanın içeriye ve dışarıya doğru oynatılması ile yapılır. Oryantalden büyük keyif alan Türk kadınları için oldukça kolay bir dans türüdür. Bel ve kalça hareketleri dans kültürümüzde yer aldığı için, çok kısa sürede öğrenmek mümkün.

Twerk Dansının Faydaları Nelerdir?

Oldukça hareketli bir dans olan Twerk aynı zamanda müzik ve danstan hoşlanan herkesin rahatça yapabileceği bir spor sayılabilir. Ortalama üç ay süren Twerk dansı eğitimleri süresince düzenli olarak kalori yakılmaktadır. Bel, kalça ve basen şekillendirmeye yardımcı olan Twerk ile kalçanızın sıkılaştığını, vücudunuzun biçimlendiğini, fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzu ve sosyalleştiğinizi hissedeceksiniz. Özellikle son zamanlarda eşlerini etkilemek isteyen ev hanımları da bu dansa büyük ilgi göstermektedir. İster profesyonel dansçı, ister ev hanımı, ister öğrenci olun, Twerk dansının faydalarını yaşayarak göreceksiniz.

Twerk dansı, doğrudan kalça ve bel hareketlerine dayanır. Bu nedenle kalçada sıkılaşma ve dikleşme, belge incelme, bel kavisinde belirginleşme ve sırt duruşunda dikleşme gözlemlenir. Ayrıca üst bacak kaslarınız da gelişecek, basenleriniz incelecektir. Fiziksel faydalarının yanında, psikolojik faydalarından da söz etmek mümkün tabi. Sonuçta katılımcıların önemli bir kısmının eşleri için ders aldığı bir gerçek. Kendini daha güzel, daha çekici hisseden kadınların sahip olacağı yeni duruş ve özgüven, etraflarını da aydınlatmaktadır.

Kimler Twerk yapabilir?

İki ayağının üzerinde duran, kalçasını aşağı yukarı hareket ettirebilen herkes twerk yapabilir. Temel hareket zaten bu, kalçanın aşağı ve yukarı sallanması üzerine kuruludur. Birkaç derste kas hafızası iyice oturduktan sonra farklı koreografilerle birleştirerek ortaya oldukça güzel sunumla çıkartılabilmektedir. Şimdilik ağırlıklı olarak kadınlara yönelik kurslar açılsa da, talep olması halinde erkek öğrenciler için de sınıf açılabilmektedir.

Daha önce hiç dans etmedim, twerk yapabilir miyim?

Elbette. Eğitmenin direktiflerini dinleyip tekrar edebiliyorsanız, Twerk dansı öğrenmenize herhangi bir engel yok demektir. Kısa sürede öğrenebilir, tıpkı bir profesyonel gibi dans edebilirsiniz.

Kursa gitmeye çekiniyorum. Evde öğrenemez miyim?

Toplumumuzda ne yazık ki Twerk’e az da olsa önyargı mevcut. Bu nedenle çekinen insan sayısı da epey fazla. Siz de onlardan biriyseniz, evde ayna karşısında pratik yaparak öğrenmeye başlayabilirsiniz. Alanında uzman bir dans eğitmeninden evde özel dans dersi almak da sizin için sunabileceğimiz bir seçenektir.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status