Yoga Türleri Nelerdir?

Hindistan’dan hızla yayılan Yoga kültürü, kendi içinde belli başlı kollara ayrılmaktadır. Birbirinden farklı amaçlara yönelik ve farklı ustalar tarafından geliştirilen onlarca çeşit yoga olsa da, genel olarak sekiz başlık altında toplamamız mümkündür.

Hatha Yoga:

Batı’da en yaygın bilinen, Klasik Yoga olarak adlandırılan türdür. Temel yoga pozları, yani asanalar ve belli başlı nefes egzersizleri içerir. Dengeleyici yoga olması ile ünlü olduğunu söyleyebiliriz.

Asthanga Yoga:

Güç Yogası olarak da bilinen bu türde kan dolaşımı hızlanır ve vücudun toksinlerden arınması sağlanır. Yeni başlayan yoga severlere özellikle önerilen bu yogaya Arınma Yogası da diyebiliriz.

Vinyasa Yoga:

Vinyasa sözcüğü, Hint Dili olan Sanskritçe’de belirli bir düzende yerleştirip sıralamak anlamına gelir. Yoga pozları ve nefes egzersizleri özenle seçilip sıralanan bu tür yoga, en yüksek enerjili yogadır.

Yin Yoga:

Sabit yogadır. Aslında hareketsiz olmamakla birlikte, pozlarda diğer türlere göre daha uzun süre kalınır.

Kundalini Yoga:

Farkındalık yogası olarak da adlandırılır. Daha çok spiritüel deneyim yaşamak isteyenlerin, omurganın altındaki kundalini enerjisini çıkartması ile eriştiği bir farkındalık boyutudur.

Terapi Yoga:

Fıtık, siyatik, skolyoz gibi sağlık sorunlarının tedavisinde birebir kullanılan, egzersiz ve tedavi nitelikli yoga türüdür. Sindirim sorunları, uyku bozuklukları, anksiyete, depresyon tedavilerinde de yaygın olarak kullanılır.

Restoratif Yoga:

Tıpkı Terapi Yoga gibi şifa amaçlı yoga türüdür. Aktif rahatlama sağlar, sinir sistemini onarır ve bilinci dengeler.

Bikram Yoga:

Bikram Yoga’yı diğer türlerden ayıran özelliği sıcak yapılıyor olması. Ortam sıcaklığının 40 dereceye kadar yükseltiği bikram yoganın başlıca hedefi vücudun daha kolay esnemesi ve terlemeye bağlı olarak toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Kas ve eklem incinmesi riskini en aza indirgeyen Bikram Yoga 26 geleneksel Yoga duruşu ile bol bol ter atmaya yardımcı olur.

Yoga Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Yoga’nın ortaya çıkış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte yoga hakkında bilgilere yaklaşık 5 bin yıl önce Hindistan’da Sanskritçe metinlerde rastlanır. Kelime anlamı olarak birleşmek, bütünleşmek demek olan Yoga; bir takım bedensel egzersizler, nefes çalışmaları ve ruhsal arınma tekniklerinin birleştiği yaşam tarzıdır.

Yoga’nın bir dini ritüel olduğu söyleniyor. Doğru mu?

Hayır, Yoga bir din yada dini ritüel değildir. Her inanıştan insana açıktır. Temel beden egzersizleri ve nefes alıştırmalarından oluşan bir din bildiğimiz kadarıyla yoktur.

Yoganın amacı nedir?

Yoganın öncelikli amacı kendi bedenimizi keşfetmektir. Bedenimizin sınırları, yetenekleri, ruhumuzun derinliklerinde nelerin gizli olduğu ile alakalıdır. Yoga da tam anlamıyla ruh-beden-akıl bütünlüğünü sağlamaya yönelik bir çalışmadır. Çünkü günümüz toplumunda insanın değil çevresine, kendi kendisine dahi yabancılaştığını görmekteyiz. Bu nedenle bu 5 bin yıllık eski öğretiye ihtiyacımız eskisinden daha çok var.

Yoga yapmak bana ne gibi faydalar sağlayacak? Neden yoga yapmalıyım?

Yoga, üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan egzersiz olup, kas ve eklemlere olan faydası kanıtlanmıştır. Fiziksel dayanıklılığınızı arttırır, kaslarda esneklik sağlar. Düzenli yoga çalışması ile stres ve strese bağlı hastalıkların önüne geçilebilir.

Yoga, kan dolaşımını hızlandırmaktan, cildi parlatmaya, uykusuzluktan obeziteye kadar oldukça geniş bir skaladaki problemlere çözüm sunar. Bunun nedeni de bedensel egzersizlerin yanında yapılan nefes egzersizleridir. Modern zaman insanlarının doğru nefes almayı bilmediği ne yazık ki gerçek. Yoga nefes teknikleri ile hücrelere ihtiyaç duyduğu tüm oksijeni iletebilir, dolaşım sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan, yoganın psikolojik faydalarını da görmezden gelmemek gerekir. Yoga ile uğraşan insanların eskisine kıyasla daha huzurlu, sakin ve kendine güvenen bireyler olduğu gözlemlenmiştir.Kimler yoga yapabilir?

İsteyen herkes yoga yapabilir. Gençler, çocuklar, yaşlılar, hamileler… Yogada herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Zaten eğitmenler kişilere uygun egzersiz planını hazırlamaktadırlar.

Yoga kursuna giderken nasıl giyinmeliyim?

Hem rahat hem üzerinize oturan, hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Egzersizlerin bitiminde hafif bir üşüme hissi oluşabilir. Gevşeme ve meditasyon çalışmaları esnasında vücut ısınız biraz düşebileceğinden üşüme ihtimaliniz vardır. Bu nedenle ders bitiminde giymek üzere yanınızda bir de hırka bulundurabilirsiniz.

Evde kendim öğrenemez miyim?

Elbette öğrenebilirsiniz. Kendiniz için en doğru yoga stillerini internet aracılığı ile bulup tatbik ederek bulabilirsiniz. Daha sonra bu yoga stili ile ilgili videolar ve makaleler araştırarak kendiniz de evde yoga öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, bedeninizin sınırlarını bilip fazla zorlamamaya gayret etmektir. Olmayacak esneme hareketlerini yeteri kadar ısınmadan yaparsanız yaralanma ve sakatlamalara sebep olabilirsiniz.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status