Zumba Nedir?

Zumba, çeşitli dans figürleri ile aerobik-fitness hareketlerini birleştiren özel bir dans-spor türüdür. 1990’lı yıllarda ünlü fitness eğitmeni Alberto Perez tarafından güzel bir tesadüf sonucu keşfedilmiştir. Ders vermeye gittiği bir gün fitness müzik kasedini almayı unutan Perez, eğitimde Salsa ve Merengue müzikleri kullanmış, doğaçlama hareketlerle de zenginleştirince ortaya Zumba çıkmıştır. Fitness dersleri bu şekliyle daha çok sevilir ve hızla yayılır.

Hiç dans bilgim yok. Zumba yapabilir miyim?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi Zumba aslında net olarak bir dans değildir. Dans figürleri ile zenginleştirilmiş fitness dersi gibi düşünülebilir. Tıpkı fitness derslerindeki gibi eğitmenin belirlemiş olduğu belirli bir koreografi ve hareketler dizini vardır. Size öncelikle bu hareketler öğretilir ve daha sonra sık tekrarla kalıcı olarak öğrenmeniz sağlanır. Bu nedenle hiç dans bilmeyen biri bile zumba derslerinde başarılı olacaktır. Önemli olan sadece size verilen komutları takip etmek. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Zumba için yaş sınırı var mı?

Hayır, kesinlikle yok. 7’den 70’e deyimi tam da zumba için geçerlidir. İster çocuk, ister genç, ister yaşlı olsun, dileyen herkes zumba eğitimlerine katılabilir. Çeşitli bedensel engellere sahip bireylerin dahi kendiler için hazırlanan koreografilerle zumba yapabilmeleri mümkündür. Zumba için tek ihtiyacınız olan şey müziği ve hareket etmeyi sevmektir.

Zumba Yaparken Nasıl Giyinmeliyim?

Kas ve eklem hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde, en rahat kıyafetlerinizi giymelisiniz. Tayt olabilir, eşofman olabilir, şort olabilir. Sizin nasıl rahat hareket ettiğinizle ilgili bir durum.

Zumbanın faydaları nelerdir?

Zumba herşeyden önce bir dans değil egzersizdir. Bu nedenle spor salonuna yazılarak spor yaptığınızda ne gibi faydalar görecekseniz, Zumba da bu işe yarayacaktır. Kan akışınızı hızlandırır, dolaylı olarak hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kas ve eklem koordinasyonunuzu arttırmanızı sağlar. Alzheimer gibi yaşlılığa bağlı rahatsızlıkların size mümkün olduğu kadar geç uğramasını sağlamış olursunuz. Tüm bunların yanında daha dinç ve formda kalabilir, kilo verebilir ve vücudunuzun şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status