Oryantal Dans Kursu

Oryantal dansını bilmeyen bir Türk var mıdır bilemeyiz.
Ancak ülkemizde en sevilen danslardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oryantalin açılımı göbek dansı şeklindedir ve hem erkekler hem de bayanlar tarafından yapılabilmektedir. Oryantal dansını icra eden bayanlara dansöz, erkeklere ise dansör denir. Genel olarak bayanlardan izlemeye alışkın olduğumuz bu dansa gönül vermiş olan erkekler tarafından da icra edilebilmektedir. Dansör unvanı ile sergilenen bu dans erkeklerinde kıvraklığa sahip olabileceğini ortaya koymaktadır.

Oryantal dansı, Batı’da daha çok göbek dansı olarak bilinen bir Ortadoğu dans türüdür. Balkanlardaki ismi ise çiftetellidir. İslam öncesi çok tanrılı inançlar döneminden itibaren varlığını sürdüren Oryantal Dansı, antik dönemin doğurganlık ve bereket kültürü ile ilişkilendirilir. Tüm antik dönem uygarlıklarında bereketi temsil eden kadın tanrıçalar vardır. Bu dansta da kadın figürü bereketi sembolize etmektedir.

Oryantal dansı yaparken ayaklar genel olarak çıplak tutulur. Toprakla bağı kesmemek gerektiğine inanılır. Bu nedenle hoplama, atlama, zıplama hareketleri görülmez. Daha ziyade bel, kalça ve omuz hareketleri ile ifade edilir. Kadın yeryüzü ve gökyüzü arasında köprü görevi görmektedir. Toprak Ana’dan aldığı enerji ile hareket eder, gökyüzünden gelen enerjiyi toprağa, topraktan geleni ise gökyüzüne iletir. Bu nedenle adımlar yavaş ve narin olmalıdır. Dans ederken çeşitli aksesuarların kullanıldığı da görülmüştür. Tül, peçe, baston, meşale, kılıç, yılan gibi bu yardımcı aksesuarların kullanımı bölgeye ve kültüre göre değişiklik gösterir. Ülkemizde yılanlı gösteri pek tercih edilmemektedir. Daha ziyade tüllü oryantal gösterileri beğeniyle izlenir.

Oryantal dansın müziklerinde Arap ezgilerine sıkça rastlayabiliriz. Kültürlerimizde ki yakınlık müziği sevmemizi dolayısı ile hareketler ile çok daha uyumlu olmamızı sağlar. Türkiye de oryantal denildiğinde bizden bir dans olduğu ve bize ait olduğu olgusu yer almaktadır. Aslında çok da haksız değiliz çünkü bizim milli danslarımızdan biri gibidir.

Oryantal dansta en önemli şeylerden biri her zaman için ritmidir. Ritmlere ayak uydurmak en dikkat edilmesi gereken olayıdır. İnsanlar oryantal dansını icra eden birini gördüklerinde onu ölçmek adına müzik ile uyumuna bakarlar. Eğer ki bunu yakalaya biliyorsanız ve müziğin son saniyesine kadar devam ettirebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Türk halkının oryantale düşkün olması zaten bilinen bir durumdur. Ancak Beyonce gibi dünyaca ünlü şarkıcılar bile zaman zaman sahnelerinde bu dansa yer vermektedirler. Ayrıca bir çok dünya ülkesinde satış rekorları kıran parçaların içerisinde oryantal esintilere rastlayabilirsiniz.

Oryantal Dans Kursu, kültürel ve bölgesel olarak yatkın olduğumuz bu kültürü meraklılarına ulaştırır. Haftanın en az 1 günü, oryantal ezgileri eşliğinde Ortadoğu’dan balkanlara uzanan ve bugünün Türk coğrafyasını büyük ölçüde içine alan bu dans ile başka bir boyuta geçme fırsatı bulacaksınız. Adeta zaman yolculuğu tadında gerçekleşen kurslarda hem eğlenme hem de kaliteli zaman geçirme fırsatı bulacaksınız.

oryantal dans kurslarında eğitim alanların bir kısmını yabancı ülkeden gelen misafirler oluşturmaktadır. Yani hızla evrensel bir dans olma yönünde adımlar atmaktadır. Özellikle İstanbul oryantal dans kursları yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. İnsanlar bu dansı tam anlamıyla öğrenebilmek için azimlerini eğitmenlerin teknikleri ile birleştirmeyi tercih ediyorlar. Kolay bir dans olmadığını da belirtmekle beraber yorucu bir süreç alacağını da belirtmek gerekir.

Oryantal Dans Kursu ülkemizde en bilinen sanatçıları Nesrin Topkapı,Tanyeli,Bu dansa başlamamış ama başlamayı çok isteyenlere bir tavsiye; sevdiğiniz profesyonel dansöz ve dansözler bir eğitim sonrası bu başarıyı yakalamışlardır. Sizlerde bir oryantal dans kursuna gidip eğitim almanız dahilinde en az onlar kadar başarılı olabilirsiniz.

Başlangıç Seviye Oryantal Dans Kursu Programı (3 ay)

Ders Koreografi Süre
1.nci hafta Temel adım 90 dk
2.nci hafta Skyfall 90 dk
3.ncü hafta Spins 90 dk
4.ncü hafta Drangons 90 dk
Solda ki videoda, başlangıç kurunda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

Orta Seviye Oryantal Dans Kursu Programı (3 ay)

Ders Koreografi Süre
5.nci hafta Drangons 90 dk
6.ncı hafta Drangons 90 dk
7.nci hafta Drangons 90 dk
8.nci hafta Drangons 90 dk
Solda ki videoda, orta seviye kurda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

İleri Seviye Oryantal Dans Kursu Programı (3 ay)

Ders Koreografi Süre
9.ncu hafta Drangons 90 dk
10.ncu hafta Drangons 90 dk
11.nci hafta Drangons 90 dk
12.nci hafta Drangons 90 dk
Solda ki videoda, ileri seviye kurda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

Kimler Oryantal Yapabilir?

Oryantal dansı aslında kabaca ifade etmek gerekirse ayakta durabilen herkesin biraz çaba ile öğrenebileceği bir dans türüdür. Bu nedenle kısaca herkes yapabilir denilebilir. Elbette oryantal dans kursu tercihlerine bakarsak, birbirinden farklı profillerde kursiyerler görürüz. Örneğin kadın kursiyerler daha ağırlıktadır. Oryantal dansında kadın veya erkek dansçı ayrımı çok fazla olmamakla birlikte, hareketler daha çok kadın bedeniyle uyumludur. Ülkemiz konum itibariyle Ortadoğu ve Balkanların tam merkezinde olup, düğünlerde, eğlencelerde olsun kadınların oryantal figürleri sergilemeye eğilimi daha fazladır. Oynamayı, dans etmeyi genel olarak seven bir millet olduğumuz doğrudur. Kadınlar bu sebeple daha kolay adapte olurken, erkek dansçıların biraz çalışma ile uyum sağlayabileceğini görürüz. Yani erkeklerin oryantal kurslarına katılamayacağı sadece bir söylentidir. Talep olması halinde erkeklere ayrı sınıf da açılabilir.

Oryantal dans sınıflarında zayıflamak ve vücut şekillendirmek amacıyla bulunan kursiyerler görmek de mümkündür. Bel, kalça, üst bacak, sırt, omuz kasları aktif olarak çalıştığından, bu bölgelerden şikayet edenler spor amacıyla oryantal dans kurslarına dahil olabilirler. Zayıflamak ve şekillenmek için oldukça keyifli bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan, profesyonel dansçıların da oryantal kursuna katılabildiğini görebilirsiniz. “Zaten dansçı, neden kursa geliyor ki?” diye düşünebilirsiniz ancak mesleğinde ilerlemek, değişik alanlarda kendine kapı açmak isteyen dansçı, oyuncu, şarkıcı ve mankenler de oryantal eğitimi alabilirler. Gelecekte sahne sanatlarıyla ilgili kariyer planı olan bireylere de özellikle oryantal eğitimini tavsiye etmekteyiz.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status