Pilates Kursu

Pilates, 1900’lü yılların başlarında fiziksel dayanıklılığı arttırmak ve esneklik kazandırmak amacıyla oluşturulan bir egzersiz türüdür. İsmini yaratıcısı Joseph Pilates’in soyadından almaktadır. Minder, top, elastik bant gibi çeşitli aksesuarlarla birlikte yapılan pilatesin temel amacı fiziksel esnekliği ve dayanıklılığı arttırmak, doğru nefes tekniklerine odaklanmak ve kişileri daha dirençli kılmaktır. Ortaya çıkışının üzerinden bir asır geçmiş olmasına rağmen popülerliği azalmak yerine günden güne artmaktadır. Bunun da en önemli sebebi, pilates eğitimi alan herkesin eğitimin sonuçlarından duyduğu memnuniyettir. Günümüzde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 milyon, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon olmak üzere dünya genelinde 50 milyondan fazla insanın pilatesle ilgileniyor olması da eğitimin faydalarını gözler önüne sermektedir.

Pilates kurslarının en önemli özelliği, klasik spor gibi belirli kas gruplarına değil tüm bedene hitap ediyor olmasıdır. Kaslar arasında dengeli bir enerji ve yük dağılımı sağlar, bedenin ön ve arkası arasında esneklik ve dayanıklılık bakımından bütünlük sağlar. Yani aynı anda hem karın, hem sırt ve bel kaslarınızı çalıştırabilir, birden çok egzersizi tek ders saatinde gerçekleştirmiş gibi etki gözlemleyebilirsiniz. Özellikle şehir yaşantısında, koşuşturmacanın içinde spor yapmaya vakit bulamayan modern insanlar için, kendi evleri de dahil olmak üzere minderi götürebildikleri her yerde pilates yapabilmek de bir avantajdır. Pilates eğitimlerini tamamladıktan sonra ister orman, ister deniz kenarında, isterseniz evde, ister işyerinde öğle molasında pilates yapabilir ve stresten arınabilirsiniz.

Pilatesin Faydaları

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en popüler egzersiz metotlarından biri olan pilatesin bu kadar sevilmesinin elbette sebebi var. Farklı ihtiyaçlara hitap eden pilatesin faydalarına kısaca göz atalım;

Pilatesin ilk dikkat çeken faydası sırt ve karın kaslarını güçlendiriyor olmasıdır. Çeşitli esneme, gerilme hareketleri ve kullanılan aksesuarların da yardımıyla sırt, omuz, bel, karın, kol ve bacak kasları üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Bedensel esnekliği arttırır. Bu sayede sakatlanmaları önler. Günlük hayatta ani hareketler yapılması gerektiğinde ya da farklı spor türleri ile uğraşıldığı durumlarda, yeteri kadar ısınıp esnemeden hareket edildiğinde sakatlanmalar kaçınılmazdır. Pilates, kasları her duruma hazırlayarak günlük yaşantınızı da kolaylaştırır.

Özellikle gençlik döneminde yapılan pilates, fiziksel görünümü de iyileştirecektir. Duruş ve yürüyüş bozukluğu yaşayan gençlerin, problemleri ileri düzeylere ulaşmadan pilatese başlamaları, duruş, yürüyüş ve ifadelerini ciddi anlamda değiştirecektir. Aynı zamanda olabilecek en dik biçimde durulduğu için boy daha uzun görünecektir. Uzun süre bilgisayar başında durmaktan kaynaklı günümüz gençlerinde hafif kamburlaşma göze çarpar. Duruşta düzelme, ileride iş ve sosyal yaşama katkı sağlayacaktır.

Yaş grubu farketmeksizin pilatese ilgi gösteren bazı spor severlerin de öncelikli sebebi kilo verdiriyor oluşudur. En yoğun tempolu dans eğitiminde saatte 400-500 kalori arası harcanır. Ancak pilateste egzersizin yoğunluk derecesine bağlı olarak her seansta 700 kaloriye kadar çıkılabilir. Beslenme kontrolü de sağlanırsa, günlük yarım kilo civarı bir kayıp anlamına gelir. Ancak elbette bir diyetisyen ile birlikte hareket etmek önemlidir.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status