Sirtaki Dans Kursu

Sirtaki, Ege Denizi’nin karşı kıyısında boylu boyunca uzanan Yunanistan’a ait bir halk dansı olarak bilinir. Geleneksel bir dans olduğu söylense de, bu konuda birbirinden farklı rivayetler vardır. Sirtakinin doğuşu ile ilgili ilk rivayet, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’da yaşayan Arnavut kökenli kasaplardır. Arnavut kasapların dizlerini yere vurmak suretiyle gerçekleştirdikleri kesim ritüeli, Hasapo ya da Kasap havası olarak adlandırılır. Bu ritüel Yunan ezgileri ile biçimlendirilerek Sirtaki ortaya çıktı denilir. Bir diğer rivayet ise sirtakinin suyun bu yakasından, Yani Türkiye’den İzmir ve çevresindeki zeybeklerden esinlendiği yönündedir.

Sirtakinin kökeni ile ilgili bir rivayet ise aslında eski bir dans olmadığı, 1964 yapımı Zorba filmi için özel olarak tasarlandığı söylenmektedir. Filmin ana karakteri, hayatın zorlukları ile baş edebilmek için dans etmeyi seçmiştir. Kaynağı ne olursa olsun, Sirtaki bugün milyonlarca insan tarafından sevilen, ilgi gösterilen bir dans türüdür. İki farklı tempoda icra edilir. Yavaş sirtakiye Hasapiko Argo, hızlı sirtakiye ise Hasapiko serviko ismi verilmiştir. Genellikle gösteri amaçlı sirtakide bu iki tür bir arada kullanılır. 2/4’lük tempodan başlanarak, 4/4’e doğru gidilir. Yani başlangıçta yavaş, sonra hızlı hareketler edilir. Dışarıdan oldukça kolay gibi görünse de bilmeyen için zorlayıcı olabilir.

Sirtaki dans kursu, Ege’nin karşı kıyısından, komşu Yunanistan’dan gelen bu ezgilere hayat vererek, bambaşka bir kültüre dahil olmanızı sağlar. Neşeli, eğlenceli bir dans türü olması sebebiyle, oldukça keyifli dakikalar geçirmeyi ve yeni arkadaşlar edinmeyi mümkün kılar.

Başlangıç Seviye Sirtaki Dans kursu programı

Ders Koreografi Süre
Başlangıç Seviye Başlangıç Seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz başlangıç seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

Orta Seviye Sirtaki Dans kursu programı

Ders Koreografi Süre
Orta Seviye Orta Seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz orta seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

İleri Seviye Sirtaki Dans kursu programı

Ders Koreografi Süre
İleri Seviye İleri Seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz ileri seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

Sirtaki Dans Kursu

Sirtaki Dansı, Yunanistan’a ait olduğu kabul görmüş, görünüş olarak halaya benzeyen bir dans türüdür. Toplu olarak icra edilmesi gereken bu dansın kökeni hakkında pek çok rivayet mevcut olsa da en yaygın olanı İstanbul kökenli oluşudur. İstanbul’da Osmanlı döneminde hayatını sürdüren Arnavut kasapların hayvan kesim ritüelinden yola çıkarak oluşturulan Kasap Havasının, Sirtaki dansının kökenini oluşturduğu ifade edilir. Zaten Sirtaki’ye verilen Hasapo ve Hasapiko isimleri de bu teoriyi kuvvetlendirmektedir. Sirtakiye sirtaki ismini veren ise Avrupa’da yaşamını sürdüren ve özellikle Fransa’da yoğun olarak bulunan Yunan göçmenler olduğu bilinmektedir. 1950’li yıllarda isimlendirilen sirtaki, Türkiye’de de kısa sürede sevilmiş ve özellikle Ege bölgesinde eğlence sektöründe sıklıkla rastlanır olmuştur.

Sirtaki Dans Kursu denildiğinde elbette bu Yunan kültürünün esintilerini dansla buluşturan bir eğitim merkezi akıllara gelmektedir. Ege’nin iki yakasında da sevilerek icra edilen bu dansın kurslarına da talep büyüktür. Sirtaki dansı öğrenilirken, iki farklı stil bir arada gösterilmektedir. Bunlardan ilki yavaş sirtaki olan Hasapiko Argo, diğeri ise hızlı sirtaki olan Hasapiko Serviko’dur. Bu iki stil daima iç içe geçmiş olarak birlikte kullanılmaktadır. Sirtaki dansı yavaş tempoda başlayıp, giderek hızlanan, müziğin sonuna doğru olabilecek en hızlı tempoya ulaşan bir danstır. Müzik dilinde ifade edecek olursak 2/4’lük tempodan 4/4’lük tempoya ulaşana kadar hızlanır ve zirvede son bulur. Görünüşte kolay olmakla birlikte alışkın olmayanlar için zorlayıcı olabilecek bir dans olan Sirtaki’yi uzman eşliğinde kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status