Neden Tango ?

Tango, dünyanın en güzel danslarından biridir. Ayrıca en ortak danslarından olduğunu da söyleyebiliriz. Evrensel danslar arasında sayabileceğimiz 3-4 dansın arasındadır. Dolayısı ile en çok hayran kitlelerini de elinde barındırmaktadır.

Arjantin Tango

Buenos Aires ve Montevideo kökenli bir dans çeşididir. Aynı zamanda müzik türlerinden biridir. Danslarına hayran olanlar kadar müziğine de aşık olan insanlar bulunmaktadır. Tangonun şuan da bir çok farklı türü mevcuttur. Bunlar Amerikan,Fin, Çin ve uluslararası tango olarak bilinmektedir. Aralarında çok fark olmamakla birlikte hepsi Dansın aşk dolu hal ve hareketlerinin sergilenmesini sağlar. Orjinal tango ise Arjantin tangodur. Tangoya ait müziklerde kullanılan temel çalgılardan biri akordeon ile bağlantısı olan bandoneondur. Bandoneon adını Arjantin tangosu ile duyurmuştur ve oldukça hoş bir dinletiye sahiptir.

Tango Dans Kursu

Tango dansının mükemmel bir seyir zevki vardır. Hareketlerin seriliği birbirleri ile olan uyumları ve tabi ki aşk dolu bakışları ile bu dans mükemmeldir.Dans için en bilindik tanım aşkın dansı olduğudur. Tutkuların hareketlere yansıması ve bir müzik eşliğinde sizi adeta göklere çıkarması bu dansla tabii olacaktır. Tango solo halde yapılan bir dans değildir ve bir partnere ihtiyaç duyulur. Eğer ki partneriniz varsa ve bu dansı ikinizde öğrenmek istiyorsanız gideceğiniz kursunda beraber eğitim alabilirsiniz. Tabi bu tek başınıza kursu eğitimi almanıza engel değildir. Eğitmenleriniz sizleri diğer üyeler ile eşleştirip en iyi şekilde başarıyı yakalamanızı sağlayacaktır. Tango her kıyafet ile yapılan bir dans değildir. Kendine has özellikleri olan kıyafetlere sahiptir. Kıyafetlerde aşkın ve şehvetin yansımasını sağlamalısınız. Uzun elbiseler elbette ki de giyilebilir ama bacak hareketlerinizi kısıtlamaması adına derin yırtmaçları olmasına özen göstermelisiniz. Erkeklerde ise herhangi bir sınırlama yoktur. Sadece ve sadece rahat olarak kullanabileceği bir kıyafet giymesi gerekir. Tabi bu partnerinin kıyafeti ile kesinlikle benzer özellikler ve objeler taşımalıdır. Sizlerde içinizdeki Dans aşkını artık hareketleriniz ile sergilemek ve bunu profesyonel bir biçimde gerçekleştirmek isterseniz Dans kursları sizi bekliyor olacaktır.

Başlangıç Seviye Tango Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
1.nci hafta Forward Steps, Side Steps, Back Steps 90 dk
2.nci hafta Forward/Back Ochos (all 8 varieties included) 90 dk
3.ncü hafta Turns 90 dk
4.ncü hafta Follower’s Molinete/Lead’s Giro 90 dk
5.nci hafta Milonguero Turn 90 dk
6.ncı hafta Rock Step 90 dk
7.nci hafta Calesitas 90 dk
8.nci hafta Media Luna Turns 90 dk
9.ncu hafta Colgada Turns 90 dk
10.ncu hafta Anti-Molinete 90 dk
11.nci hafta The Argentine Cross 90 dk
12.nci hafta The Linear Ocho Cortado / Circular Ocho Cortado 90 dk
Solda ki videoda, başlangıç seviye kurda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

Orta Seviye Tango Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
orta seviye orta seviye koreografiler 90 dk
Solda ki videoda, orta seviye kurda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

İleri Seviye Tango Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
ileri seviye ileri seviye koreografiler 90 dk
Solda ki videoda, ileri seviye kurda öğreneceğiniz bazı koreografileri izleyebilirsiniz.

Tango Dans Kursu

Tango, Güney Amerika’nın varoşlarında doğan ve zaman içerisinde dünyaya yayılan bir dans türüdür. Dans ile birlikte gelişen müzik de aynı ismi taşır. Yani tango denildiği zaman hem Tango Dansı hem de tango müziğini ifade etmiş oluruz. Tango sözcüğünün etimolojik olarak net bir karşılığı olduğunu söylemek zor. Afrika kökenli Güney Amerikalıların kullanmış oldukları davulun çıkarttığı seslerden esinlenerek tan-go ismi verildiği rivayet edilir. Bir başka rivayet ise, Latince “dokunmak” anlamına gelen “Tangere” fiilinin dönüşerek tango ismini ortaya çıkarttığı yönündedir. Hangisinin doğru olduğu kesin olarak bilinmese de, yaygın görüş ikincisinden yanadır.

Tango’nun ortaya çıkışı, 1800’lü yılların ikinci yarısından sonraya rastlar. Afrika’dan Amerika kıtasına getirilen, en temel haklardan dahi yoksun kalan alt sınıfın kendi içinde oluşturmuş olduğu tango müziği, tango dansı ve daha geniş kapsamda söyleyecek olursak Tango Kültürü, bünyesinde karmaşık duygular barındırır. Biraz küstahlık, biraz kırgınlık, biraz isyan barındıran tango, hayat mücadelesinden yenik çıkan Afro-Amerikan kitlenin bir çeşit can simidi olmuş, duygularını dans ve müzikle dışa vurarak akıl sağlıklarını korumalarına yardımcı olmuştur.

Tangonun alt kesime ait olması, uzun zaman dışlanmasına ve ahlaksızlık olarak görülmesine neden olmuştur. Ancak zaman içerisinde Avrupa’da modernleştirme adı altında biraz değişime uğratılan Tango, tüm kıtalara yayılmış ve her ortamda kendisine yer bulmayı başarmıştır. Çok çeşitli stillere sahip olsa da bugün en yaygın olan stili Arjantin Tango’dur. Tango Kurslarında da yaygın olarak bu stil öğretilmektedir.

Türkiye’de Tango Dansı ve Müziği

Tango’nun Türkiye’de kendini göstermesi ilk olarak Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına dayanır. Türkiye Cumhuriyeti yeni kurulmuş, gençler yeni yeni cemiyetleşme hareketlerinde ve sosyal hayat içerisinde kendilerine bir yer edinme derdindeler. Bu süreçte modernleşme hareketleri olarak Avrupa’dan çeşitli müzik ve dans türlerini deyim yerindeyse ithal ettiler. Kadın ve erkek eşitliğinin sembolü haline gelen tango, Cumhuriyet’in ilk yıllarında toplumsal değişim rüzgarına ciddi anlamda katkı sağladı.

Tango dansıyla birlikte tango müziği de kendisini yavaşça kabullendirmeye başladı. Türkçe sözlü tango besteleri, birer birer taş plakları doldurmaya başlarken, cemiyetlerin önem verdiği müzik türü haline gelmiş oldu. İlk Türk Tango müziği olan Mazi isimli beste, Necip Celal Andel tarafından bu dönemlerde bestelenmiş oldu. Daha sonra Türk sanatçılar tarafından sözlü ve sözsüz olarak birbiri ardına tango eserleri üretilmeye başlandı.

Vatandaşlar boyutunda ise ne yazık ki ilk başlarda beklenen ilgiyi göremediği bir gerçek. Muhafazakar yapıyla ters düştüğü iddiası ile uzun süre reddedilen tango, bugün her kesim tarafından sevilen ve beğeniyle izlenen bir dans türü olmayı başardı. Günümüzde Türkiye’de neredeyse her şehirde tango kursu görmek mümkün. Her yaş grubundan insanın ilgi gösterdiği bu tür, popülerliğini korumakla birlikte her geçen gün daha da profesyonel olarak icra ediliyor. Bugün sadece İstanbul’da bile binlerce profesyonel dansçının bulunması bu ilginin en büyük göstergesidir.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status