Türkiye’de Twerk Dansı

Dünya genelinde yoğun ilgi gören Twerk Dansı’na elbette Türkiye’de de ilgi büyük. Ancak batılı ülkelerden farklı olarak, Türkiye’de insanların, özellikle de bayanların biraz çekindiklerini söylemek mümkün. Önyargıların henüz yıkılamaması, çevrelerindeki insanların kendilerine farklı gözle bakacağından endişelenme gibi sebeplerle twerk kurslarına beklenildiği kadar ilgi gösterilmiyor. Bunun yanında Twerk eğitmenlerinin özel ders taleplerine yetişemedikleri de bir gerçek. Kalabalıkta olmaktan utandığı için özel ders almak isteyenler çoğunlukta.

Twerk eğitimi almak isteyenler arasında, fiziksel olarak kendini forma sokmak, kalça ve bel yağlarından kurtulmak isteyenler çoğunlukta yer alsa da, eşlerini etkilemek isteyen kadınların da sayısı az değil. Özellikle evli kadınların, eşlerine sunmak üzere özel ders aldıkları bilinen bir gerçek. Öte yandan, 20-25 yaş aralığında gençler de gece kulüplerinde ve diğer eğlence mekanlarında, eğlence esnasında fark yaratmak amacıyla twerk eğitimi almaktalar.

Türkiye’de twerk dansına ağırlıklı olarak kadınlardan talep olduğunu yukarıda belirtmiştik. Avrupa ve Amerika’da erkekler de ilgi gösterse de, Türkiye’de şimdilik pek sıcak bakmadıklarını söyleyebiliriz. Hatta Türk erkekleri, Twerk dansına sadece uzaktan bakarak seyirci kalmak istiyor da diyebiliriz. Günümüzde sadece belirli şehirlerde bu dansın eğitimi verildiği için, mevcut hocalar eğitim talebini karşılamakta zorlansalar da, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kurs açılacağını öngörmek mümkün. Hatta yakın gelecekte erkek eğitmenlerle birlikte erkek kursiyerlerin de artacağını söyleyebiliriz.

Twerk Dansı

Ortaya çıkış süreci hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte Hip-Hop kültürü ile ilişkilendirilen Twerk Dansı ya da diğer ismiyle Twerking akımının anavatanı Güney Afrika olarak bilinmektedir. 2000’li yıllarda Afro-Amerikanlar tarafından yayılan ve gideren dünyayı etkisine alan dansın kelime anlamı, “sallamak, çalkalamak” olarak bilinirken, bazı kaynaklarda ise “seksi dans” anlamına geldiği ifade edilir. Pek çok sanatçının klibinde twerk dansına yer verildiğinden ötürü de doğrudan akıllara hip-hop kültürünü getirmektedir. Dünya genelinde bu kadar yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri de Rihanna, Nicky Minaj gibi ünlülerin sosyal medya hesaplarında paylaşmış oldukları kliplerdir. Benzer videolar dalga dalga yayılarak herkesin dikkatini çekti. Böylelikle yeni bir akım doğmuş oldu.

Twerk dansının mantığı çok basit olmakla birlikte, en kolay öğrenilecek danslardan biridir. Ana hareket kalça üzerinden devam eder. Yukarı ve aşağı kalça hareketlerinin meydana getirdiği görsel hareketler, müzik ve farklı hareketlerle bir araya getirilerek twerk dans koreografisini oluşturur. Basit olmasına, sadece kalçaya dayalı hareketler içermesine rağmen temelde bir dans disiplini olduğunu da akıldan çıkartmamak gerekir. Bu nedenle belirli bir disiplin içerisinde, düzenli tekrar ile kas hafızasını oluşturmak twerk dansı için olmazsa olmazlardan biridir. Tek ya da partnerle birlikte koreografi oluşturmaya imkan sağlayan twerking, gece kulüplerinde ve eğlence hayatında oldukça büyük ilgiyle karşılanmaktadır. Bu nedenle kurslara katılımın her geçen gün arttığını söylemek mümkün.

Başlangıç Seviye Twerk Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
Başlangıç Seviye Başlangıç seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz başlangıç seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

Orta Seviye Twerk Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
Orta Seviye Orta seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz orta seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

İleri Seviye Twerk Dans Kursu programı

Ders Koreografi Süre
İleri Seviye İleri seviye hareketler 90 dk
Solda ki videoda, öğreneceğiniz ileri seviye koreografileri izleyebilirsiniz.

Twerk Dansının Faydaları

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Twerking, dans disiplinleri arasında yerini almayı başarmış olup, profesyonel düzeyde eğitimleri verilen bir dans türüdür. Elbette diğer dans disiplinleri gibi Twerk dansının da hem fiziksel hem ruhsal pek çok faydası olduğunu ifade etmemiz gerekir.

Temposu hiç düşmeyen, sürekli hareket gerektiren Twerk dansı, öncelikle kalça ve bel şekillendirmeye yardımcı olur. Üst bacak ve basen bölgesinde gözle görülür incelme sağlar. Fiziksel siluette incelme sağlayan Twerk dansı, kasların sürekli hareketinden kaynaklı olarak, bacak kaslarını da güçlendirir. Bu faydalarından ötürü, kursiyer profilinin büyük bir kısmının zayıflamak ve forma girmek için dans etmeyi tercih edenlerden oluştuğu görülür. Düzenli olarak en az 3 ay yapıldığında, hanımların kabusu haline gelen göbek ve çevresindeki yağları eritir, özellikle doğum sonrası fazlalıklardan kurtulmaya da yardımcı olur.

Ruhsal faydalarına baktığımızda ise, fiziksel faydalarına paralel olarak özgüven artışı görülmektedir. Vücudunun forma girdiğini gören hanımların kendilerini daha güzel ve daha çekici hissetmeleri de dikkat çekici faydalarından biridir. Öte yandan grup kurslara katılım sağlandığında ise yeni bir sosyal çevre oluşacağından daha fazla arkadaş edinmek ve yeni bir çevre sahibi olmak da fayda olarak görülebilir.

Twerk Dansının Faydaları arasında en önemlisi ise diğer dans türlerine temel oluşturmasıdır. Düzenli fiziksel hareket ve kas kontrolünün sağlanması, tüm dans türleri için istenen bir durumdur. Twerking eğitiminin hemen ardından farklı dansların da eğitimi alınıp, özellikle sahne sanatları ile uğraşanlar için çok daha komplike ve benzersiz koreografiler oluşturmak mümkün hale gelir.

Kimler Twerk Kursuna Katılabilir?

Twerk dansı, belirli bir vücut kısmına odaklı olduğu ve hareket alanı daha dar olduğu için, pek çok dans türüne göre daha kolay öğrenilir. Öncelikli olarak kalça hareketlerine odaklı olduğu için, aynı hareketin defalarca tekrarını müzik eşliğinde ve verilen komutlara uygun biçimde yapabilme esasına dayanır. Bu sebeple dans edebilen herkes twerk yapabilir. Aslında çerçeveyi genişletirsek, iki ayağının üzerinde dik bir pozisyonda durabilen, ayakta durmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes twerk yapabilir. Twerking için boy, kilo, vücut proporsiyonu gibi herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

Fiziksel olarak bir engele sahip olmadığı sürece, herhangi bir yaş kısıtlaması da bulunmayan twerk kursuna ağırlıklı olarak 20-30 yaş aralığında bayan adayların katıldığını söyleyebiliriz. Şimdilik Türkiye’de erkekler soğuk baksa da, talep olması halinde erkekler için de ayrı sınıf açmak mümkündür. Yine de şimdilik talebin neredeyse tamamı kadınlardan geldiği için, kurslar kadınlara yönelik açılmaktadır. Ayrıca utanma gibi aşılamayan psikolojik engellerin bulunması durumunda, özel ders almak da bir alternatif olabilir. Twerk eğitmenlerinin sıkça karşılaştığı bu talep, genellikle eğitmenin programına uygun olması halinde kabul edilmekte ve dersler kursiyerin evinde gerçekleştirilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, ayakta dik durabilen, kalçalarını hareket ettirebilen, fiziksel olarak sorunu olmadığını hisseden herkes, fiziksel olarak forma girmek için yada sadece dans etmek için twerk kursuna katılabilir.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status