Yoga Kursu

Yoga sözcüğü, “Birleşme, bütünleşme” anlamlarına gelen Sanskritçe Yeug sözcüğünden türetilmiş olup, bin yılın üzerinde bir geçmişe sahiptir. Ruh, beden ve aklın birbiriyle bütünleşerek tek bir öze kavuşması, bu özün ise en sonunda evrenin enerjisiyle buluşarak evrenle bütünleşmesi, tek hale gelmesi anlamına gelir. Hindistan’dan doğan ve 1900’lü yılların başlarında Amerika’ya, oradan da tüm dünyaya taşınan Yoga’nın temel amacı iç huzuru sağlamaktır. Günümüzde modern şeklini alan yoga, Asana ve Pranayama prensiplerinin üzerine oturur. Asana; yoga duruşları, Pranayama ise nefes tekniklerini anlatan sözcüklerdir ve bu ikisi olmadan doğru bir yoga eğitimi gerçekleşmez.

Gelişen teknolojinin ve şehir yaşantısının insan vücudu üzerinde yarattığı tahribatı bilmeyen yoktur. Bu tahribatın en önemli nedeni ise yolda, okulda, işte, trafikte, evde, kısacası hayatın her alanında bizleri kuşatan stres faktörleridir. Yoga Kursu, tam da bu stresle baş edebilmek adına bireylerin imdadına yetişir. Haftanın en az bir günü, belirli saatlerde tekrarlanan yoga seansları ile kişiler haftanın stresini atabilir, ruh ve beden dengesine yeniden kavuşabilir, böylelikle yaşam kalitelerini arttırma imkanı bulabilirler. Doğru bedensel esneme hareketleri ve doğru nefes egzersizleri bir araya geldiğinde, vücudun oksijeni kullanış biçimi bile etkilenerek daha fazla verim alınmaya başlayacaktır. Yeterli oksijen, sağlıklı bir beden ve zihin anlamına gelir. Bu sayede yaş ilerlese dahi Alzheimer gibi rahatsızlıklarla tanışma ihtimaliniz giderek azalacaktır.

Yoganın Faydaları

Yoga, bir spor olmaktan çok bir yaşam biçimini ifade eder. Yoga ile uğraşan kişilerin düşünce yapısından nefes alışverişine, duruşlarından yürüyüşlerine kadar değişim gösterdiğini gözlemleyebiliriz. Her türlü sorunda, sıkıntıda, hastalıkta ve sağlıkta içinde bulunulan süreci kolaylıkla atlatmaya yardımcı olan Yoga öğretileri, daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için sıklıkla tercih ediliyor.

Yoga uygulamaları ile daha sakin ve dingin bireylere dönüşerek, sorunlara daha çözüm odaklı yaklaşmak mümkündür. Bu sayede kariyer ve eğitim alanında da başarı sağlamak daha kolaylaşacaktır. Yapılan bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi Yoga, bazı rahatsızlıkların iyileşme sürecinde destekleyici görev üstlenmektedir. Bilinen yararlarından en önemlisi, vücudun fiziksel ve ruhsal direncinin artmasıdır. Vücudun enerji dengesi yeniden yapılandırılır. Böylelikle negatif enerjiden kurtularak, hücrelerinize dolan pozitif enerji ile birlikte stres gibi çok ciddi bir yükten de kurtulmuş olursunuz. Asana adı verilen Yoga Duruşları sayesinde vücudun kıvraklığı ve esnekliği artar. Kasları ve iç organları uyararak, belli başlı rahatsızlıkların tedavi süreci hızlandırılır.

Pranayama adı verilen nefes alıp verme tekniklerinin de pek çok faydası bulunmakta. Bilindiği üzere hücreler oksijenle hayatta kalır. Organ ve dokulara yeterli oksijeni gönderebilmek adına doğru nefes almayı bilmek gerekir. Ayrıca doğru nefes alma teknikleri sayesinde kalp ritmi düzene girer, buna paralel olarak tansiyon ve nabız da olumlu etkilenir. Düşünce ve duygu halleri de nefes teknikleri ile doğrudan kontrol altında tutulabilir ve yönetilebilir.

Yogaya Başlamak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Modern şehir yaşamının yatarmış olduğu stres yüküyle baş etmek isteyen bireylerin çoğu zaman yoga eğitimine yöneldiğini görürüz. Günlük koşuşturmacanın stresinden uzaklaşmak, ruh ve beden bütünlüğünü sağlamak, temel arınmayı gerçekleştirmek amacıyla yoga kurslarına katılmak isteyen bireyler, her zaman katılım sağlayamayabiliyorlar. Gerek maddi sebeplerle, gerek zaman yetersizliğinden dolayı bir salona kaydolarak eğitim alamayan bireyler için alternatif olarak evde Yoga başlangıcı gösterilebilir. Belli başlı noktalara dikkat ederek, siz de evinizin konforunda yoga evrenine dahil olabilirsiniz.

Öncelikle yapmak istediğiniz şeyin bir egzersizden çok bir kültür olduğunu benimsemelisiniz. Yoganın amacını iyi anlamalı, bedensel zorlamadan çok zihinsel arınmanın hedef alındığını asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle ani ve keskin hareketlerden uzak durmalı, esneklik gerektiren hareketlerde vücudunuzu fazla zorlamamalısınız. Aceleci olmamaya çalışın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu başlı başına bir kültür meselesidir ve kimse bir anda yoga öğrenemez. Süreci zamana yaymanız gerektiğini bilin. Yavaş yavaş kendinizi keşfederseniz daha kalıcı bir öğrenme sürecine dahil olabilirsiniz.

Evinizde yoga için özel bir alan oluşturmaya ve her defasında aynı yerde çalışmaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar sessiz ve sakin bir köşe olmasına da özen gösterin. Unutmayın; televizyon karşısında dizi izleyerek yoga yapılmaz. Ayrıca ortam havalandırmasının da yeterli olduğundan emin olun. Son olarak beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin. Yoganın tek başına meditasyondan ibaret olmadığını, hücrelerinize kadar hissedeceğinizi unutmayın. Bol sebze meyve tüketin ve fast food ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun.

Hamile Yogası

Bir kadın için en önemli dönemlerden biri olan hamilelik sürecinin en az stres ve sıkıntı ile sona ermesine yardımcı olacak eğitimlerden biri olan Hamile Yogası, anne adaylarına fiziksel ve psikolojik katkılar sağlar. Hormonların da etkisiyle duygusal ve fiziksel yükü artan anne adayını rahatlatacak, doğum sürecini kolaylaştıracak bedensel egzersizler ve rahatlatıcı nefes kontrolü alıştırmalarının tümü, hamile yogasının içeriğinde mevcuttur.

Toplumumuzda hamilelerin fiziksel egzersiz yapamayacağı, mümkün olduğu kadar az hareket etmesi gibi yanlış inanışlar hakimdir. Öncelikle bu algıyı ortadan kaldırmak üzere yola çıkan hamile yogası eğitmenleri, fiziksel açıdan zorlanmayacakları, tam tersi oldukça rahatlayacakları hareketler dizinini hazırlar. Anne adayı da gözetmen eşliğinde kendisi için belirlenen bu sıralı hareketleri uygular.

Hamile Yogası eğitimlerine başlamadan önce, kadın doğum uzmanınızla görüşerek bu kararınızı kendisine bildirmeli, fiziksel olarak herhangi bir sorununuz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Genellikle hamileliğin ilk 12 haftasında yasal olan yoga, bazı kritik ve düşük riski yüksek gebeler için tamamen de yasaklanabilir. Eğer herhangi bir yasaklama söz konusu değilse, kolay erişim sağlayabileceğiniz bir kurs merkezi ile görüşebilir, evde özel ders olarak yada kurs merkezinde eğitiminizi alabilirsiniz.

Normal şartlar altında evde de temel hareketlerin öğrenilebileceği yogada, hamileler için durum biraz farklı. Muhakkak bir eğitmen kontrolünde uygulanması gereken hareket ve nefes egzersizlerinin, anne adayı tarafından tek başına ve bilinçsizce uygulanması hem anne hem bebek için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status