Zumba Dans Kursu

Zumba Dansı, 1990’lı yılların başlarında fitness eğitmeni, koreograf ve dansçı Alberto (Beto) Perez tarafından doğaçlama olarak, aslında biraz da tesadüf eseri ortaya çıkartılmış müzikli bir fitness türüdür. Perez, ders vermeye gittiği bir gün fitness müzik kasedini yanına almayı unutur. Arabasında hazırda bulunan salsa ve merengue müziklerinden oluşan kasedini eğitimde kullanır. Müzikler eşliğinde doğaçlama hareketler ortaya çıkartan Perez, tüm dünyayı sallayacak bir akım ortaya çıkarttığının o gün farkında değildir. Zumba Dansı kısa sürede çok sevilir ve yayılır. Doğduğu topraklar olan Kolombiya’dan önce Amerika’ya, oradan Avrupa ve daha sonra Türkiye’ye gelmiştir.

Zumba Dans Kursu, fitness, aerobik, salsa, merengue gibi türlerin birleşiminden oluşan, neredeyse her müzik türüne uydurulabilen bir spor türüdür. Klasik aerobik eğitimlerini sıkıcı bulanlar, hareketliliği sevenler, kısa sürede eğlenerek kilo vermek isteyenler için idealdir. Fit bir görünüme ulaşmak isteyen ancak spor salonlarında spor yapmayı sıkıcı bulan adayların öncelikli tercihidir. Zumba’ya başlarken kursa gitmek için yeterli zamanınız ve maddi imkanınız yoksa şayet, kendi kendinize evde de öğrenebilirsiniz.

Evde zumba öğrenmek için öncelikle arama motoruna zumba videoları yazıp, örnek eğitimleri izleyebilirsiniz. Daha sonra, hareketli ve sevdiğiniz bir şarkıyı açıp, yavaş yavaş önce bacak ve kalça hareketleriyle başlayarak kendi kendinize geliştirebilirsiniz. Bir diğer tavsiyemiz de boy aynası kullanmanız olabilir. Bildiğiniz gibi dans salonları aynalarla kaplıdır. Hareketleri doğru yapıp yapamadığınızı gözlemleyebilmeniz için, dans ederken kendinizi izlemeniz iyi bir tercih olacaktır.

Zumba Kursu

Ders Koreografi Süre
Zumba Dersi Temel zumba koreografileri 90 dk
Solda ki videoda, bazı zumba koreografilerini izleyebilirsiniz.

Zumba Dansının Faydaları

Fitness tabanlı bir dans türü olan Zumba’nın zihinsel ve fiziksel pek çok faydası vardır. Bu faydalara göz atmadan önce, Zumba’nın mucidi Alberto Perez’in bir dönem kansere yakalandığını ve dans ederek tedavisine destek olduğunu, yükselen moraliyle birlikte hastalıktan kısa sürede kurtulduğunu belirtelim. Kendisi kanser farkındalığı için dans etkinlikleri de düzenleyerek bireyleri bu konuda bilinçlendirmeye kendini adamış bir profesyoneldir.

Zumba dansının psikolojik faydalarına girişte değinmiş olduk. Moral ve motivasyon depolamanıza yardımcı olur. Stresten uzak bir yaşam sürmenizi, sürekli zihinsel olarak dinç kalmanızı sağladığından Alzheimer başta olmak üzere pek çok rahatsızlığı geciktirir ya da önler. Alberto Perez örneğinde olduğu gibi kanser gibi çok ciddi bir rahatsızlıkla dahi güçlü kalarak mücadele edebilmenizi sağlar.

Fiziksel faydalarını ise şu şekilde özetleyebiliriz; Eğlenceli vakit geçirirken formda kalmayı sağlamış olacaksınız. Mevcut kilonuzu korur, beslenmenize de dikkat ederseniz kısa sürede kilo verebilirsiniz. Ortalama 1 saatlik zumba dersi, size 400-600 kalori yaktırır. Haftada 2 gün devam ettiğinizde spor ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Kasların sürekli çalışmasından dolayı daha diri ve dinç bir görünüme sahip olurken, bel ve kalçalarınızı şekillendirebilirsiniz. Zumba sayesinde ritim tutma yeteneğiniz gelişecek, ilerde farklı dans türleri ile ilgilenmek isterseniz altyapı sahibi olacaksınız. Yaşam kaliteniz artacak ve hem iş hayatında hem özel hayatınızda daha güçlü, daha zinde, daha sağlam bir duruşa sahip olacaksınız.

Zorunlu haller olmadıkça kurs programı yukarıda ki gibi uygulanır. Şartlara göre eğitmen kurs programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kursa katılan öğrenciler bunu kabul etmiş sayılır.

Organizasyon ve kurslarımızdan haberdar olmak ister misiniz?

Lütfen adınızı ve cep telefon numaranızı yazın.

DMCA.com Protection Status